Przejdź do treści

Dziennik pokładowy, uzupełnienie: upgrade Atari i montaż w obudowie

  • przez

Po montażu modułów Ultimate 1MB, Sophia DVI i Simple Stereo przyszedł czas na włożenie całego tego szpeju w obudowę. Przyszło mi do głowy parę pomysłów, którymi chciałbym się z Wami podzielić.

1. Nie ma potrzeby wiercić dziur w płycie głównej!

Nie trzeba wiercić otworów w płycie głównej na polach masy w pobliżu złącza PBI.

Możesz do tego użyć już istniejącego otworu, przez który przykręcasz śrubą płytę do obudowy. Problem jednak jest taki, że moduł U1MB nie zmieści się pod klawiaturą i nie zamkniesz obudowy. Oto co trzeba zrobić:

  • przypiłuj podstawę pod śrubę mocującą płyty głównej, maksymalnie 3-4 milimetry powinny wystarczyć, dzięki temu pod osłoną RF zmieści się główka śrubki mocującej moduł
  • skróć plastikowy dystans o ok. 1/3 (7 mm), dzięki temu przykręcisz płytkę modułu najniżej jak się da – oprze się on o plastikowe złącze taśmy wsadzonej w gniazdo po ROMie.

Moduł będzie się teraz trzymał pewnie i na tyle nisko, że spokojnie zmieści się pod klawiaturą i bez problemu domkniesz obudowę. Ułóż też tak taśmę od klawiatury, żeby nie nachodziła na Pokeye.

Tak zamontowany moduł Ultimate 1MB zmieści się bez problemu pod klawiaturą.

2. Otwór w obudowie na złącze DVI

Jeśli postanowiłeś przylutować płytkę ze złączem DVI do płyty głównej w miejsce modulatora, musisz wyciąć w obudowie otwór przez który przejdzie wtyczka wraz ze śrubkami:

  • obrysuj ołówkiem zarys gniazda
  • przy linijce narysuj linie wycięcia, daj mały margines, zadbaj aby linie były idealnie równoległe do ścianek obudowy 🙂
  • wywierć kilkanaście małych otworków wewnątrz obrysu
  • cierpliwie pilniczkiem dokładnie wyrównaj ścianki otworu do narysowanych linii

Szlifowanie wymaga sporo cierpliwości i precyzji, ja z efektu końcowego jestem bardzo zadowolony:

Gotowe. Postanowiłem też zamienić dwie cinche (RCA) przylutowane do kabelka audio na gniazdko stereo jack. Mniej wiercenia, więcej przestrzeni na tylnej ściance, ładniej to wygląda.

3. Wymiana kondensatora obok układu Pokey

Obok układu Pokey znajduje się kondensator elektrolityczny C98, który przeszkadza w montażu płytki Stereo. Aby można było ją zamontować, trzeba było podłożyć pod nią dodatkową podstawkę DIL. Kondensator ten na mojej płycie głównej był już nieco skorodowany, postanowiłem go więc wymienić. Nowy wstawiłem jednak poziomo, dzięki temu mogłem wyjąć niepotrzebną już podstawkę. Okazało się też, że wyjęty stary kondensator miał 12,8 uF zamiast 10, co przekracza 10% tolerancji.

Przy wymianie trzeba zwrócić uwagę na prawidłową polaryzację!

I to wszystko. Dziękuję za uwagę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.