Dziennik pokładowy, uzupełnienie: upgrade Atari i montaż w obudowie

  • by

Po montażu modułów Ultimate 1MB, Sophia DVI i Simple Stereo przyszedł czas na włożenie całego tego szpeju w obudowę. Przyszło mi do głowy parę pomysłów, którymi chciałbym się z Wami podzielić.

1. Nie ma potrzeby wiercić dziur w płycie głównej!

Nie trzeba wiercić otworów w płycie głównej na polach masy w pobliżu złącza PBI.

Możesz do tego użyć już istniejącego otworu, przez który przykręcasz śrubą płytę do obudowy. Problem jednak jest taki, że moduł U1MB nie zmieści się pod klawiaturą i nie zamkniesz obudowy. Oto co trzeba zrobić:

  • przypiłuj podstawę pod śrubę mocującą płyty głównej, maksymalnie 3-4 milimetry powinny wystarczyć, dzięki temu pod osłoną RF zmieści się główka śrubki mocującej moduł
  • skróć plastikowy dystans o ok. 1/3 (7 mm), dzięki temu przykręcisz płytkę modułu najniżej jak się da – oprze się on o plastikowe złącze taśmy wsadzonej w gniazdo po ROMie.

Moduł będzie się teraz trzymał pewnie i na tyle nisko, że spokojnie zmieści się pod klawiaturą i bez problemu domkniesz obudowę. Ułóż też tak taśmę od klawiatury, żeby nie nachodziła na Pokeye.

Tak zamontowany moduł Ultimate 1MB zmieści się bez problemu pod klawiaturą.

2. Otwór w obudowie na złącze DVI

Jeśli postanowiłeś przylutować płytkę ze złączem DVI do płyty głównej w miejsce modulatora, musisz wyciąć w obudowie otwór przez który przejdzie wtyczka wraz ze śrubkami:

  • obrysuj ołówkiem zarys gniazda
  • przy linijce narysuj linie wycięcia, daj mały margines, zadbaj aby linie były idealnie równoległe do ścianek obudowy 🙂
  • wywierć kilkanaście małych otworków wewnątrz obrysu
  • cierpliwie pilniczkiem dokładnie wyrównaj ścianki otworu do narysowanych linii

Szlifowanie wymaga sporo cierpliwości i precyzji, ja z efektu końcowego jestem bardzo zadowolony:

Gotowe. Postanowiłem też zamienić dwie cinche (RCA) przylutowane do kabelka audio na gniazdko stereo jack. Mniej wiercenia, więcej przestrzeni na tylnej ściance, ładniej to wygląda.

3. Wymiana kondensatora obok układu Pokey

Obok układu Pokey znajduje się kondensator elektrolityczny C98, który przeszkadza w montażu płytki Stereo. Aby można było ją zamontować, trzeba było podłożyć pod nią dodatkową podstawkę DIL. Kondensator ten na mojej płycie głównej był już nieco skorodowany, postanowiłem go więc wymienić. Nowy wstawiłem jednak poziomo, dzięki temu mogłem wyjąć niepotrzebną już podstawkę. Okazało się też, że wyjęty stary kondensator miał 12,8 uF zamiast 10, co przekracza 10% tolerancji. Przy wymianie trzeba zwrócić uwagę na prawidłową polaryzację!

4. Coś na deser – diody LED do SDrive-MAX 🙂

Na Facebook’u pojawiły się zmodyfikowane obudowy autorstwa Steve’a Boswell’a. Gavin Haublet dodał do nich diody LED: zasilania i aktywności „dysku”. Pomysł prosty ale efekt bardzo 'cool’ 🙂 Postanowiłem też zrobić sobie coś takiego:

Jak to podłączyć:

  • Dioda POWER: anodą (dłuższa nóżka) przez rezystor ok. 1 kΩ do zasilania 5V, katoda (krótsza nóżka) do masy (GND)
  • Dioda ACIVITY: anoda przez rezystor 470 Ω tak samo do +5V, natomiast katoda do wyjścia RX na płytce Arduino

Hint: nie podłączaj diod bez rezystorów, bo inaczej się usmażą 🙂 Dobierz większe rezystory (np. 1,5kOhm) jeśli diody świecą za jasno.

SDrive’a możesz sobie łatwo i tanio zrobić sam. Jak to zrobić, opisałem we wcześniejszym artykule.

Dobra, stawiasz piwo.

Misja skończona. Picard bez odbioru.

Podziel się:
Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblrmail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *